MENU

Bezpieczeństwo randek online

Randki online na stałe zagościły w naszym życiu, stając się jedną z najpopularniejszych metod szukania drugiej połówki. Randkujemy chętnie i często, niestety nieraz gubiąc po drodze zdrowy rozsądek. Wirtualny świat rządzi się swoimi prawami i aby bezpiecznie się w nim poruszać, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jak bezpiecznie randkować w sieci?

Internet to skarbnica informacji na temat niemal każdej osoby. Zanim więc zdecydujesz się na umieszczenie w sieci swoich osobistych danych(takich jak adres email, numer telefonu, adres zamieszkania, numer komunikatora czy imię i nazwisko), zastanów się, czy nie przysporzy Ci to kłopotów. Z prawa do anonimowości skorzystaj również podczas randkowania online. Zakładając konto, podaj wyłącznie ogólne informacje dotyczące miejsca zamieszkania, a więc województwo i miasto. Nie wpisuj dokładnego adresu ani numeru telefonu. Czy dodawać zdjęcie? Fotografia z pewnością zwiększa zainteresowanie profilem. Twoje bezpieczeństwo zwiększy korzystanie z portali randkowych, które umożliwiają blokowanie niepożądanych kontaktów czy sprawdzają zakładane na stronie profile. Portalem takim jest Swatka.pl.

Pierwsze rozmowy

Choć rozmówca może sprawić dobre pierwsze wrażenie, zachowaj ostrożność. Podczas kontaktów w sieci kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. Zamiast więc z góry wierzyć rozmówcy w każde słowo, podchodź do niego z dystansem. Pamiętaj, że na Twoje zaufanie dopiero musi sobie zapracować, co z pewnością trochę potrwa. Dyskusje prowadźcie poprzez serwis randkowy bądź komunikator internetowy. Na co zwrócić uwagę?

Z kontaktu zrezygnuj, gdy rozmówca jest agresywny, wulgarny, gdy sprawia wrażenie zaborczego i traktuje Cię z wyższością czy pogardą. Choć anonimowość bardzo często zachęca do zwierzeń, nie podejmuj tematu, gdy druga osoba wyjawia bardzo osobiste czy wręcz intymne szczegóły ze swojego życia. Z dystansem traktuj wyznania i deklaracje o wielkim uczuciu, którym rozmówca od pierwszej chwili zaczyna Cię darzyć. Nie wierz w jego zapewnienia, że „możesz mu ufać” – o tym, czy rzeczywiście tak jest, tylko Ty możesz zdecydować. Pytania o miejsce pracy czy nauki są naturalne, jednak udzielaj ogólnych odpowiedzi. Napisz, że uczysz się w liceum bądź pracujesz w banku. Nie podawaj konkretnej nazwy bądź adresu. Nie wahaj się zakończyć znajomości w sytuacji, gdy pojawia się pytanie o numer konta, karty kredytowej czy prośba o pomoc finansową. Twoją podejrzliwość powinny wzbudzić również wszelkie sprzeczności, które pojawiają się w wypowiedzi drugiej osoby.

Krok dalej

Jeśli rozmowy są ciekawe, nie wzbudzają Twoich podejrzeń, możesz zdecydować się na wymianę adresów mailowych. Jednak i w tym przypadku warto być odrobinę nieufnym. Załóż osobne konto, które przeznaczysz wyłącznie na cele randkowe. Pamiętaj, aby w nazwie nie umieszczać swojego nazwiska. Kolejnym krokiem może być przekazanie rozmówcy numeru telefonu. Tę decyzję podejmuj jednak dopiero wówczas, gdy nie masz wątpliwości co do intencji drugiej osoby. Jeśli mimo wszystko obawiasz się, że Twój numer może trafić w niepowołane ręce, kup kartę pre-paid, którą – podobnie jak adres mailowy – będziesz wykorzystywać tylko do kontaktu z wirtualnymi znajomymi. Możesz również skorzystać z opcji zastrzegania numeru. Nie udostępniaj nikomu numeru telefonu stacjonarnego.

Pierwsza randka

Zanim zdecydujesz się na pierwszą randkę, koniecznie poproś rozmówcę o zdjęcie, a najlepiej kilka, z różnych okresów w życiu. Nietrudno znaleźć w sieci fotografię i przesłać ją jako swoją. Gdy już wiesz, jak wygląda druga osoba oraz masz wrażenie, że jest ciekawa i godna zaufania, umówcie się na spotkanie. W dalszym ciągu jednak musisz kierować się rozsądkiem. Na spotkanie wybierz miejsce publiczne, np. kawiarnię czy kręgielnię. Choć najbardziej romantyczną porą dnia jest wieczór, na pierwszą randkę umówcie się najpóźniej w godzinach popołudniowych. Przed wyjściem z domu poinformuj kogoś z rodziny czy najbliższą przyjaciółkę, gdzie wychodzisz, z kim i o której godzinie planujesz powrót.

Poproś również o telefon „kontrolny” – niech bliska osoba zadzwoni po np. 30 minutach, aby sprawdzić, czy wszystko w porządku. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie sygnału, który wskaże, że albo bawisz się dobrze, albo coś jest nie tak. Niech to będzie neutralne zdanie – gdy nie wszystko idzie po Twojej myśli, powiedz np. „Jutro pewnie spóźnię się do pracy/szkoły”. Dlaczego zdanie powinno być neutralne? Jeśli randka przebiega pomyślnie, a druga osoba nagle usłyszy słowa: „Nie, nie okazał się bandytą”, może poczuć się urażona i czar spotkania pryśnie. Po randce wróć do domu taksówką bądź autobusem. Dopóki w pełni nie zaufasz drugiej osobie, nie wskazuj swojego miejsca zamieszkania.

Co dalej?

Jeśli pierwsza randka przebiegła pomyślnie i czujesz, że to może być ktoś wyjątkowy, kontynuuj znajomość. Nie oznacza to jednak, że od tej chwili możesz całkowicie ufać drugiej osobie. Na kilka kolejnych spotkań także wybierzcie miejsce publiczne. Na jedną z randek umówcie się w grupie, z jego/jej lub Twoimi znajomymi. Wysłuchaj uwag przyjaciół, którzy chcą dla Ciebie jak najlepiej i mogą „wyłapać” niepokojące sygnały, których Ty nie dostrzegasz przez „różowe okulary”.

Układa wam się wspaniale i przyjaciele w pełni go/ją zaakceptowali? Wkroczyliście do szerokiego grona par, które poznały się dzięki portalom randkowym. Dalsze kroki, które podejmiecie, nie różnią się od tych, na które decydują się pary skojarzone w tradycyjny sposób. Pamiętajcie, że nie musicie się nigdzie spieszyć. Potrzeba czasu, aby dobrze poznać wady i zalety drugiej osoby. Dopiero wówczas, gdy jesteście pewni swojego wyboru, podejmijcie decyzję o zawarciu małżeństwa.


Wyłudzanie pieniędzy: nigdy nie należy wysyłać pieniędzy osobie, która prosi o nie poprzez Internet. Jeśli taka sytuacja zdarzy się w serwisie randkowym Swatka.pl(co jest bardzo mało prawdopodobne dzięki zaawansowanemy procesowi moderacji i akceptacji profili), prosimy o szybki kontakt z nami. Osoby takie są najczęściej oszustami(tzw. scammers).

Często oszuści korzystają z innych, bardziej wyrafinowanych metod wyłudzania pieniędzy. Oto przykładowy list otrzymany od jednej z użytkowniczek innego serwisu operowanego przez naszą firmę:

Dziekuje bardzo za szybka odpowiedz, moze krötko opisze o co tutaj chodzi......ten Pan ma premium i mi napisal ze swoja mail adresa, ze mam mu napisac itd...dopiero po paru dnia zdecdowalam sie i napisalam.Potem nastapila wymiana mails i on sie "zakochal" we mnie, jest inzynierem i musi sluzbowo wyjechac do nowej zelandi ale najpierw wysle mi paczke ze zlotem i pieniadzmi.Mowilam mu, ze ja nic nie chce od niego...ale on ciagle powtarzal, ze to tylko z milosci do mnie.Poslal ta paczke z nowej zelandi , nawet mialam wszystko z tej firmy i moglam zobaczyc, gdzie prawie ta paczka jest.Az w malazji zostala zatrzymana i trzeba bylo clo zaplacic.Prosil mnie, zebym zaplacila, bo on jest na statku i nie umie.Powtarzalam, ze ja nie mam takiej summy 800 euro, to mialam porzyczyc od kogos, bo on mi wszystko zwröci jak do mnie przyjedzie...chcial na Boze Narodzenie przyjechac.A ja glupia i to zrobilam.Zaplacilam.Ta firma mnie poinformowala, ze pieniadze dostala, ale zeby wiecej zadnych problemow nie bylo to mam na spezialnego kuriera jeszcze 600 euro zaplacic...on to przywiezie osobiscie.I tutaj sie obudzilam.Napisalam zaraz do mojego"przyjaciela"....to mi odpisal, ze najlepiej by tak bylo...to powiedzialam ze tego nie zrobie i do tej firmy tez napisalam, zeby paczke normalnie dalej poslali.I zakonczylo sie wszystko...nie odbiera telefonu...nie odpisuje na mails...on i ta firma nie, chociasz ta firma jest internationalna(skylineexpress).Ja sama nie wiem co ja teraz mam robic i gdzie sie udac, pieniedzy nie bede juz widziec i mam nauczke na cale zycie...

Drodzy użytkownicy!

W razie podobnej sytuacji prosimy o szybki kontakt. W żadnym razie nie należy ufać osobom, które proszą o przyjęcie prezentu lub o pieniądze.

Z poważaniem,
Zespół Swatka.pl