MENU

Między miłością a wolnym związkiem

Wolny związek wzbudza duże emocje. Szczególnie u tych osób, które są mu przeciwne. Czy określenie „wolny związek” nie jest wewnętrznie sprzeczne? Jakie są wady i zalety takiej relacji?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie – czym tak naprawdę jest wolny związek? Jest to tak naprawdę układ między dwojgiem ludzi, którzy prowadzą „wspólne” życie według określonych na samym początku zasad. Główną cechą takiej relacji jest znaczna swoboda, wolność i niezależność. Partnerzy nie wymagają od siebie informacji na temat tego, z kim spędzają wolny czas, nie muszą dzielić się obowiązkami i nie kontrolują nawzajem swoich finansów. Można powiedzieć, że wolny związek to taki, w którym dwie osoby od czasu do czasu spotykają się, najczęściej po to, aby zaspokoić swój seksualny apetyt. Równocześnie bardzo często przyzwalają sobie na kontakty seksualne z innymi osobami. Wolny związek tworzą głównie osoby młode, które nie chcą zobowiązań, pragną natomiast spełniać się zawodowo, odkładają na później założenie rodziny i posiadanie dzieci.

Czy w wolnym związku jest miejsce na miłość? Wyjątkowo trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z jednej strony wydaje się, że jeśli dwie osoby się kochają, to pragną zaangażować się w poważny związek, wspólnie mieszkać, spędzać czas, wspierać się w trudnych chwilach. Miłość najczęściej kojarzy się również z ograniczeniem kontaktów seksualnych do wspólnej sypialni, do której nie wpuszcza się osób trzecich, poznanych w klubie, w pracy czy poprzez serwisy randkowe. Patrząc na taką definicję związku, nasuwa się myśl, że w wolnym związku nie ma miejsca na miłość. Nie należy jednak wciskać miłości w sztywne ramy. Uczucie to może przybierać różne formy i niewykluczone, że dwie osoby mogą się kochać, a równocześnie nie chcą wiązać się na stałe.

Głównym argumentem przeciwników wolnych związków jest właśnie ten, który głosi, że luźny związek nie posiada cech prawdziwego związku. Psycholodzy stwierdzają, że podstawą satysfakcjonującego i zdrowego związku powinna być silna więź emocjonalna, więź erotyczna, poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Czy te cechy występują w przypadku wolnego związku?

Piłeczkę odbijają zwolennicy wolnych związków. Źródłem satysfakcji w takim związku jest najczęściej urozmaicone życie seksualne oraz ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu. Partnerzy, widując się stosunkowo rzadko, nie nudzą się sobą, wciąż są siebie ciekawi. Zwolennicy twierdzą też, że wolne związki opierają się właśnie na wzajemnej fascynacji, zrozumieniu, a nie na poczuciu, że należy ze sobą być, żeby utrzymanie było tańsze czy dlatego, że rodzina tak chce. Partnerzy są ze sobą, bo się lubią, a nie dlatego, że powinni. Ponadto mogą się realizować, spełniać w pracy i w zakresie hobby. W takim związku nie ma raczej miejsca na chorobliwą zazdrość, która pojawia się w innych związkach.

Jeśli idea wolnego związku przypadła nam do gustu, być może warto spróbować i sprawdzić w praktyce, jak to wygląda. Przydatne mogą okazać się serwisy randkowe. Serwisy randkowe gromadzą różne osoby o odmiennych wymaganiach co do rodzaju związku. Jeśli ktoś wydaje się nam interesujący i wyraźnie stwierdza, że nie chce stałego związku, możemy umówić się na randkę. Warto jednak brać pod uwagę to, że… możemy się zakochać. Odrzucenie przez drugą stronę może być wówczas wyjątkowo bolesne.